Tablica pamiątkowa dla Ks. Siudema

Tablica pamiątkowa dla Ks. Siudema

Post Tablica pamiątkowa dla Ks. Siudema
Po konsultacjach z parafianami i Księdzem Proboszczem, został opracowany przez naszego Pana Organistę i zatwierdzony przez Księdza Biskupa, projekt epitafium poświęconego Księdzu Władysławowi Siudemowi.
Ksiądz Siudem pracował jako pierwszy proboszcz rzymskokatolicki w naszej parafi w latach 1957 - 1976.
Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi w przeddzień 8 rocznicy śmierci Ks. Władysława - 15 XI 2009 roku, po Mszy Świętej o godz. 12:00. Mszę tą zamówili w intencji Ks. Siudema pamiętający o swoim dawnym duszpasterzu parafianie, którzy także poprzez zebieranie składek postanowili w obchodzonym Roku Kapłańskim uczcić pamięć pierwszego proboszcza, fundując niniejszą tablicę.
Każdy może wspomóc tą inicjatywę - składki zbiera Pani Wasilik.

Pon 15:40, 12 Paź 2009 Zobacz profil autora
Zbulwersowany parafianin

Post
W woli sprostowania pragnę poinformować, iż ś.p. Ludwik Kocieł, przed swoją śmiercią w roku 2007, zebrał od parafian i przekazał proboszczowi ponad 2000 złotych z przeznaczeniem na tablicę pamiątkową ś.p. Księdza Siudema.

Tablica ma funkcję upamiętniającą, dlatego też uważam, iż powinna być wyrażona w mianowniku (ś.p. KSIĄDZ KANONIK WŁADYSŁAW SIUDEM), a nie w celowniku (ś.p. KSIĄDZU KANONIKOWI WŁADYSŁAWI SIUDEMOWI).
Czw 16:17, 15 Paź 2009

Post
Faktycznie, były zbierane pieniądze i w kwocie 2.340 zł zostały przez Ś.P. Pana Ludwika Kocieł przekazane na remont kościoła.
Zgodnie z obowiązującymi konserwatorskimi i kurialnymi przepisami o zakazie umieszczania nowych epitafiów w kościołach, nie uzyskaliśmy zgody na wykonanie tablicy wewnątrz świątyni, lecz na zewnątrz, lub w formie grobu symbolicznego na cmentarzu. Dlatego też zbierający w tej sytuacje zebrane pieniądze zdecydowali się przekazać je na spłatę długu po remoncie kościoła, co w ogłoszeniach parafialnych było wówczas zaznaczone, a w księdze rachunkowej również ma swoje odbicie. Kwota więc nie zginęła i została wykorzystana zgodnie z ówczesną wolą zbierających.

Niemniej jednak po pewnym czasie udało się przekonać Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego (który za te kwestie jest odpowiedzialny), że zasługi Księdza Siudema dla parafii są na tyle znaczne, że w ramach wyjątku zgodził się na umieszczenie tablicy wewnątrz świątyni, dlatego też powtórnie ludzie zorganizowali się, by tablicę ufundować i są zbierane składki. Pieniędzy nikt nie zawłaszczył, a zbierający przeznaczyli na jak się wówczas wydawało właściwy cel, bo umieszczać tablicy na zewnątrz nie chcieli, a wydawało się, że decyzja Księdza Biskupa jest ostateczna i nic nie da się już wywalczyć, na wykonanie tablicy wewnątrz świątyni.

Więc cóż by teraz zrobić? Iść do spłaconych wykonawców remontu i odbierać im pieniądze (bo miały być na tablicę)? Ksiądz Siudem w ten sposób zza grobu może chciał wspomóc nasz remont?
Dlatego też Zbulwersowany Parafianinie zastanów się skąd teraz wziąć środki na wykonanie tablicy? Kolejna zbiórka jest najnormalniejszym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji. Bo protestować trzeba było przy przekazywaniu pieniędzy (wówczas pewnie już niektórzy teraz bulwersujący się wiedzieli, że Ks. Bp zmieni decyzję, ale jakoś się tą wiedzą z nami nie dzielili nie wiedzieć czemu). Przekazanie zbiórki na cele remontowe było decyzją zbierających, a pieniądze nie zostały sprzeniewierzone, tylko wykorzystane na wskazany cel. Więc do kogo pretensje? Do proboszcza, że przyjął, do Ś.P. Pana Ludwika, że przekazał, do Ks. Bpa, że się teraz zgodził, a wtedy nie?

Co do gramatyki, to zachęcam do zapoznania się z istniejącymi w kościele epitafiami, które również w celowniku są wykute. W mianowniku pisalibyśmy w miejscu złożenia doczesnych szczątków, by określić "kto" w danym miejscu spoczywa, zaś to jest tablica pamiątkowa poświęcona "komu?".

A tak przy okazji, jaką kwotą wsparłeś Zbulwersowany Parafianinie zbiórkę prowadzoną przez Ś.P. Pana Ludwika, że aż tak się bulwersujesz teraz? Bo jak pokazuje życie najwięcej mają do powiedzenia ci, co nic nie robią, tylko zajmują się krytykowaniem, a "za nasze pieniądze" krzyczą tacy, którzy złamanego grosza nie dorzucają".
Najlepiej bowiem na nic nie zbierać, nic nie robić. Zamiast wspomagać, rzucać kłody pod nogi i siać ferment. Kto jest inteligentny, ten zrozumie...

Pią 12:54, 16 Paź 2009 Zobacz profil autora